Skip to content

3530 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Date
Dec 13, 1988

Property Information

Block2101
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-GASSTA&STORE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$985,200
76%
Improvement Value:$317,100
24%
Total Assessment$1,302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,080-0.6%
2024$29,263+40.1%
2023$20,889-0.4%
2022$20,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4079, Page 147