Skip to content

97 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 7, 2008

Property Information

Block2101
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-CBG-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
46%
Improvement Value:$299,400
54%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,380-0.6%
2024$12,457+40.1%
2023$8,893-0.4%
2022$8,926+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8591, Page 218

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft14,406DeedBook 7960, Page 161Recorded8/1/2006

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 7218, Page 21Recorded2/19/2004

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 5408, Page 28

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 4787, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 3977, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1915