Skip to content

1033 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 1996

Property Information

Block2104
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$295,200
58%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366-0.6%
2024$11,437+40.1%
2023$8,164-0.4%
2022$8,195+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978