Skip to content

1025 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block2104
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-FC-4U-H-BG2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
33%
Improvement Value:$335,100
67%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235-26.1%
2023$15,206-0.4%
2022$15,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3700, Page 195