Skip to content

104 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block2104
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,548
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
29%
Improvement Value:$552,000
71%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,350-0.6%
2024$17,459+40.1%
2023$12,463-0.4%
2022$12,510+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$338,800
DeedBook 5975, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2002