Skip to content

140 Thorne St.Jersey City, NJ 07306

Built 2001

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 11, 2010

Property Information

Block2104
Lot84
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$521,600
70%
Total Assessment$746,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,672-0.6%
2024$16,776+40.1%
2023$11,975-0.4%
2022$12,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8724, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 2001