Skip to content

218 South St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 23, 1994

Property Information

Block2105
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-BG5
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$400,000
64%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+40.1%
2023$10,025-0.4%
2022$10,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4764, Page 225