Skip to content

248 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block2105
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
30%
Improvement Value:$500,200
70%
Total Assessment$714,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,944-0.6%
2024$16,044+40.1%
2023$11,453-0.4%
2022$11,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 7804, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2002