Skip to content

3510 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1,201,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block2105
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-CB&F-3U-H-G
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,314
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
33%
Improvement Value:$379,600
67%
Total Assessment$566,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,652-0.6%
2024$12,732+40.1%
2023$9,088-0.4%
2022$9,122+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,201,000
Sq Ft3,314DeedBook 9928, Page 909Recorded9/11/2025

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8119, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1980