Skip to content

373 Forrest St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Date
Jun 9, 1981

Property Information

Block21101
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
34%
Improvement Value:$221,000
66%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,463-0.6%
2024$7,509+40.1%
2023$5,361-0.4%
2022$5,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3324, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900