Skip to content

383 Forrest St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block21101
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page211

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,621
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
26%
Improvement Value:$291,300
74%
Total Assessment$392,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,760-0.6%
2024$8,815+40.1%
2023$6,292-0.4%
2022$6,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9074, Page 358Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8823, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1900