Skip to content

761 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$637,657
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block21301
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-C-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
14%
Improvement Value:$540,200
86%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,028-0.6%
2024$14,116+40.1%
2023$10,076-0.4%
2022$10,114+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$637,657
DeedBook 8756, Page 947