Skip to content

37 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2009

Property Information

Block18801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,800
47%
Improvement Value:$338,300
53%
Total Assessment$638,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,249-0.6%
2024$14,338+40.1%
2023$10,235-0.4%
2022$10,273+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890