Skip to content

232 Forrest St.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block21302
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
24%
Improvement Value:$334,000
76%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,756-0.6%
2024$9,817+40.1%
2023$7,008-0.4%
2022$7,034+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 8741, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 2004