Skip to content

660 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 17, 2025

Property Information

Block22701
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
19%
Improvement Value:$339,200
81%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,383-0.6%
2024$9,442+40.1%
2023$6,740-0.4%
2022$6,765+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8842, Page 728

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8805, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 2006