Skip to content

428 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Nov 1, 1979

Property Information

Block21305
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
9%
Improvement Value:$340,100
91%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345-0.6%
2024$8,397+40.1%
2023$5,994-0.4%
2022$6,017+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 3288, Page 1109