Skip to content

430 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block21305
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,894
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
10%
Improvement Value:$485,800
90%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031-0.6%
2024$12,107+40.1%
2023$8,642-0.4%
2022$8,675+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890