Skip to content

227 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1863

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block21401
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
31%
Improvement Value:$174,100
69%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663-0.6%
2024$5,698+40.1%
2023$4,068-0.4%
2022$4,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6006, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1863