Skip to content

219 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block21401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,978
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
24%
Improvement Value:$287,700
76%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501-0.6%
2024$8,554+40.1%
2023$6,106-0.4%
2022$6,129+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,978DeedBook 9883, Page 366Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,978DeedBook 9879, Page 440Recorded2/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1905