Skip to content

164 Carteret Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block21402
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,252
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$238,100
73%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282-0.6%
2024$7,327+40.1%
2023$5,231-0.4%
2022$5,250+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 7981, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1905