Skip to content

109 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block22703
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H-4-G
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,312
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
27%
Improvement Value:$298,600
73%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108-0.6%
2024$9,166+40.1%
2023$6,543-0.4%
2022$6,567+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$801,000
Sq Ft3,312DeedBook 9693, Page 90Recorded8/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915