Skip to content

180 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1870

Last Sale Date
Apr 6, 1994

Property Information

Block21402
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5SF-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
37%
Improvement Value:$226,400
63%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037-0.6%
2024$8,087+40.1%
2023$5,773-0.4%
2022$5,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4719, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1870