Skip to content

453 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block12406
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,763
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
48%
Improvement Value:$250,000
52%
Total Assessment$480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730-0.6%
2024$10,797+56.4%
2023$6,905-0.4%
2022$6,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,763DeedBook 9245, Page 70Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9135, Page 112

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 112Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7328, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1880