Skip to content

171 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block21403
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,299
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
38%
Improvement Value:$159,900
62%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795-0.6%
2024$5,831+40.1%
2023$4,162-0.4%
2022$4,178+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8896, Page 67

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8841, Page 413

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 8784, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1890