Skip to content

163 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jul 28, 1983

Property Information

Block21403
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5-S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
36%
Improvement Value:$163,700
64%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,679-0.6%
2024$5,714+40.1%
2023$4,079-0.4%
2022$4,094+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3389, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1910