Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
134 Carteret Ave.Jersey City, NJ 07305
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2007
Property Information
Block21403
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$51,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$51,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,146 | -0.6% |
| 2024 | $1,153 | +40.1% |
| 2023 | $823 | -0.4% |
| 2022 | $826 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.