Skip to content

140 Carteret Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block21403
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description1S-F&B-D-1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$168,900
65%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554-0.6%
2024$5,590+42.6%
2023$3,919-0.4%
2022$3,934+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963