Skip to content

214 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block21403
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
23%
Improvement Value:$290,800
77%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481-0.6%
2024$8,534+40.1%
2023$6,092-0.4%
2022$6,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 888Recorded3/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 7408, Page 218