Skip to content

216 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block21403
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$199,500
68%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576-0.6%
2024$6,617+40.1%
2023$4,724-0.4%
2022$4,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft2,386DeedBook 9445, Page 128Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 9199, Page 56Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 408Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 8904, Page 968

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8357, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1910