Skip to content

260 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block21403
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
34%
Improvement Value:$184,400
66%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,239+3.5%
2024$6,028+42.5%
2023$4,232-0.4%
2022$4,248+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft2,506DeedBook 9760, Page 917Recorded7/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900