Skip to content

182 Randolph Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block21404
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
10%
Improvement Value:$529,400
90%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,161-0.6%
2024$13,244+40.1%
2023$9,454-0.4%
2022$9,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8690, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 2008