Skip to content

859 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Jan 29, 1991

Property Information

Block21404
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Assessment

Land Value:$77,800
98%
Improvement Value:$1,400
2%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,769-0.6%
2024$1,780+40.1%
2023$1,270-0.4%
2022$1,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4372, Page 94