Skip to content

145 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block21501
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningI-2
Sq Footage1,924
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$169,000
67%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663-0.6%
2024$5,698+40.1%
2023$4,068-0.4%
2022$4,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,924DeedBook 9895, Page 880Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,924DeedBook 9842, Page 532Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 7139, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1880