Skip to content

Inside Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block21501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
91%
Improvement Value:$7,900
9%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,858-0.6%
2024$1,870+40.1%
2023$1,335-0.4%
2022$1,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 9053, Page 267

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8685, Page 540