Skip to content

161 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block21502
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
95%
Improvement Value:$5,000
5%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,345-0.6%
2024$2,359+40.1%
2023$1,684-0.4%
2022$1,691+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

DeedBook 9128, Page 149Recorded6/29/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 7610, Page 197