Skip to content

245 Suydam Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$6,850,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block20304
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
99%
Improvement Value:$1,000
1%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,255-0.6%
2024$2,269+40.1%
2023$1,620-0.4%
2022$1,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$6,850,000
DeedBook 9163, Page 683

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4917, Page 191