Skip to content

Pine St.& C.R.R.(Block 21503 Lot 46)Jersey City, NJ 07305

Built 0001
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block21503
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page215

Building Details

Building Class---
DescriptionIND.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
36%
Improvement Value:$197,700
64%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927-0.6%
2024$6,970+40.1%
2023$4,976-0.4%
2022$4,994+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001