Skip to content

86 Van Cleef St.Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 15, 1987

Property Information

Block25002
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
DescriptionB-G-IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
32%
Improvement Value:$199,500
68%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561-0.6%
2024$6,602+40.1%
2023$4,713-0.4%
2022$4,730+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3776, Page 288