Skip to content

585 Route 440Jersey City, NJ 07305

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block21901
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page219

Building Details

Building Class---
DescriptionSHOW ROOM
Dwellings---
ZoningC-3
Sq Footage---
Acreage4.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,747,600
60%
Improvement Value:$5,712,400
40%
Total Assessment$14,460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$322,892-0.6%
2024$324,916+40.1%
2023$231,938-0.4%
2022$232,806+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,650,000
DeedBook 5250, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1988