Skip to content

Hack. R. & State HwyJersey City, NJ 07305

Public Property

Last Sale Price
$117,916,381
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block21901
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page219

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,720+3.5%
2020$9,392+186.7%
2019$3,276+1.3%
2018$3,234+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$117,916,381
DeedBook 9637, Page 515

Property Sale

Sale
$90,000,000
DeedBook 9373, Page 596

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9256, Page 291Recorded11/20/2017