Skip to content

418 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block2201
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C1-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,200
29%
Improvement Value:$556,800
71%
Total Assessment$787,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,574-0.6%
2024$17,684+40.1%
2023$12,623-0.4%
2022$12,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 8332, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1880