Skip to content

131 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2012

Property Information

Block2201
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
53%
Improvement Value:$218,900
47%
Total Assessment$468,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471-0.6%
2024$10,536+40.1%
2023$7,521-0.4%
2022$7,549+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946