Skip to content

127 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1961

Last Sale Date
Mar 25, 1992

Property Information

Block2201
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
54%
Improvement Value:$200,600
46%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783-0.6%
2024$9,844+40.1%
2023$7,027-0.4%
2022$7,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4493, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1961