Skip to content

123 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block2201
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B-VEN-3U-1C
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,700
22%
Improvement Value:$448,800
78%
Total Assessment$575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,851-0.6%
2024$12,931+40.1%
2023$9,231-0.4%
2022$9,266+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900