Skip to content

118b Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block2201
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,400
46%
Improvement Value:$370,100
54%
Total Assessment$689,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,397-0.6%
2024$15,493+40.1%
2023$11,060-0.4%
2022$11,101+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7325, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1890