Skip to content

460 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0018
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block2202
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-C1-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
20%
Improvement Value:$585,200
80%
Total Assessment$729,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,292-0.6%
2024$16,394+40.1%
2023$11,703-0.4%
2022$11,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6005, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 0018