Skip to content

462 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 28, 2007

Property Information

Block2202
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,100
23%
Improvement Value:$573,600
77%
Total Assessment$748,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,718-0.6%
2024$16,823+40.1%
2023$12,009-0.4%
2022$12,054+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8398, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1905