Skip to content

193 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block2202
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
44%
Improvement Value:$256,600
56%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158-0.6%
2024$10,222+40.1%
2023$7,297-0.4%
2022$7,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9017, Page 861Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 431Recorded12/4/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8028, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1895