Skip to content

13 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block3403
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H-FG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
53%
Improvement Value:$192,200
47%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066-0.6%
2024$9,123+40.1%
2023$6,512-0.4%
2022$6,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8971, Page 45Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7329, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1890