Skip to content

221 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2203
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,074
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
40%
Improvement Value:$342,000
60%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,728-0.6%
2024$12,808+40.1%
2023$9,143-0.4%
2022$9,177+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7681, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1890